Chole saar – Tansaania väike pärl

sdrChole saar on pisike saareke Mafia saare vastas. Paadiga sõitsime sinna ca 10-15 minutit. Saarel on ka oma Lodge, kuid ma ise ööbida saarel ei sooviks. Mafia tundub selleks lihtsalt praktilisem.

Chole saarel elab väike paarituhade liikmeline kogukond, kes on enamjaolt moslemid ning ka konservatiivsemad. Sinna minnes peaks arvestama, et tagumik ei oleks paljas ning tisse ei välgutaks 🙂 Saarel on sakslaste poolt ehitatud hooned, mis on täna varemes. Kohe sadamas on Punase Heeringa Baar. See toimib tänaseni ning saab nautida välisterrassil päikeseloojangut Tangawisi ingverijoogiga.

edfSaar ise on pisike ning saarel on ka eraldi turismimaks. Kui te arvate, et sadamas on putka, kuhu maksta siis eksite. Esiteks teeme selgeks, mis on Chole saare sadam! Rand, kuhu paadid sõidavad ning kus on betoonalus. Turismimaksu maksmiseks pead sa minema puu all istuva mehe juurde, kes võtab vastu raha ja väljastab tšeki :)

Saarel on oma kool, kuid ainult 6. klassini. Edasi peavad noored minema Mafia saarele. Mafia saarel avati ka esmakordselt keskkool. Ülikooli hariduse saamiseks peavad noored minema aga mandrile. Chole saarel on ka oma sotsiaalprojektid, kus rahastatakse noorte haridust. Täna ei ole saarel ühtegi tegevat haiglat ning isegi arstiabi on vaevaline. Hetkel ei ole saarel ühtegi püsivat arsti.

edfHollandi abielupaar, kes Chole saare enda jaoks avastas ning esimese Lodge´i saarele rajas, panustas ka palju kohaliku küla arengusse. Kahjuks nüüd uued omanikud on ainult raha peal väljas ning  on oma Lodge´i isegi suure taraga eraldanud. Enne said kohalikud läbi Lodge´i territooriumi oma kodudesse, kuid nüüd peavad nad ringiga käima. Rääkimata siis veel sellest, et uued omanikud kuidagi kohalikku saare elu edendaks.

Saare peamine sissetulek on kalapüük, adrupüük ning puupaatide ehitus. Terve saare peale avastasime ka ühe suveniiripoe. Ma usun, et me kõik ostsime sealt lihtsalt selleks, et kohalikku saare elu natukenegi toetada. Poisid said sealt ka mingi kohaliku mängu, mida Punases Heeringas pärast usinalt õppisime.

edfKuigi saar on vaene, oli kõik ümberringi puhas. Kuskil ei olnud maas vedelevat prahti. Saarel ei ole ka elektrit. See tähendab, et rikkamatel on kodus generaatorid ning kavalamad ärimehed müüvad näiteks mobiiliaku laadimise teenust :)

Peale meeldivate kohalike on saare endale hõivanud ka puuvilja nahkhiired. Kui tavaliselt nahkhiired on päeval unes, siis siinsed olid väga aktiivsed. Nad pidid hommikuti magama, kuid päeval on nad see-eest täitsa ärkvel. Nad oli päris pirakad.

edfKui olime saarele tiiru peale teinud, siis lõpetasime oma õhtu Punases Heeringas. Jäime ootama päikeseloojangut ning vaatasime, kuidas Mafia saare taha päikesekera potsatas. Chole saar oma olemuselt on nii värskendav. Näha, kuidas meeletus vaesuses suudavad inimesed siiski olla õnnelikud. Hoolimata, et nende majad on hõlgedest ning sõnnikust tehtud, on nad siiski puhtad.

Ma sain Mafia saarel ka ühe hollandlasega tuttavaks. Tema on juba pea 10 aastat saarel elanud ning oma sukeldumiskeskust ajanud. Isegi tema rõhutas mulle, et ma klientidele ütleks, et Chole saarel ei tohiks anda kingitusi ega jootraha. Nad ei taha rikkuda seda habrast kooslust omade ja võõraste vahel.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s