Soovitused Kilimanjarole

Nii nagu alati on soovitused väga personaalsed ning ei ole need ka professionaalsed. Ma ei ole ma mingi mägironija ega profimatkaja 🙂

• Varustus – vaadake, et teil oleks korralik varustus või rentige see enne mäkke minekul. Kindlasti võtke kaasa matkakepid. Need aitavad teid palju. Korralikud matkasaapad ja kui võimalik, siis ka vihmakindlad või vihmakaitsetega. Mina usun, et ma ise matkan alates Kilimanjarost ainult 2 paari saabastega. Samuti võtke kaasa riided vastavalt ilmastikule – soojad riided, veekindlad riided, “hinagavad” riided ja seda kõike vajalikus koguses. Isegi kui teil jääb aega riideid pesta, siis nad kindlasti ei kuiva teil ära. Vihmakeep vajalik. Müts vajalik. Päikesekaitsekreem väga vajalik. Magamiskott -25 kraadi kuni -35 kraadi.

• Ravimid – ravimite nimekiri võib olla väga lühike või väga pikk. Mina soovitan minimaalselt kaasa võtta Diamox, Melatoniin, Brufen või Panadol, külmetusravi, kõhukinnisuse ja kõhulahtisuse vastu. Viimast kahte ei lähe vaja tihti, kuid kui te mäel olete, siis olete tänulik, kui peaks vaja minema 🙂 Kindlasti võtke kaasa elektrolüüte. Elektrolüütidega vett peaksite jooma alates Madara Hutist kuni laskumiseni. Samuti soovitan 1 tablett hommikul ja õhtul võtta alates Madara Huti õhtust kuni laskute tagasi Horombo Huti. Kurgubastillid on ka hea kaasa haarata, kui kurk valutama hakkab.

• Söömine – mäel on 3 toidukorda hinnas. Teil on kaasas grupi kohta kokk ja koka abiline, kes teile toitu valmistavad. Ärge oodake mingit gurmee elamust, kuid uskuge pärast pikka päeva mäel on iga toit hea, mis kõhu täis teeb 🙂 Võite ise kaasa võtta ka energiabatoone, kui soovite vahesnäkke toidukordade vahel. Enamus päevadest tehakse teile hommikul lõunapakid kaasa, mida oma kotis kannate kuni lõunapausini.

• Vesi – päevas te joote ca 2-3 liitrit vett. Vaadake, et teil oleks vähemalt 2l jaoks veepudelid. Igal hommikul täidetakse teie veepudelid ning lisavett saate kui kämpingusse jõuate. Matka alustamise päeval Moshist peate kas poest või hotellist vee kaasa ostma. Vett tuleb siis juua elektrolüütidega.

• Porterid – Kilimanjaro hotellis peate te pakkima oma pagasi 3ks:
A) pagas, mille jätate hotelli hoiule ning mida teil ei lähe mäel vaja.
B) päevakott, kuhu panete oma veepudelid ning vajalikud riided ja tarvikud, mida on teil vaja iga päev mäel. Näiteks kampsun või müts, kaamera, päikesekreem vms.
C) matkakott, mis läheb porteritele kandmiseks. Päevakotti pakkides peate arvestama, et teil ei ole juurdepääsu oma kotile enne kui alles kämpingusse jõuate. Ma soovitan kaasa võtta ka suure musta prügikoti, mis on paksust kilest. Porterid saavad sinu matkakotti musta kilekotti panna ja nii on kindel, et ta peab ilmastikuoludele vastu. Tavaliselt sellise musta kilekoti rent on 5 USD.

• Kindlustus – palun kontrollige, et teil oleks piisav reisikindlustus. Tavaline reisikindlustus ei kata mägedes juhtuvaid õnnetusi ja mäehaigust. Kui tee endale eraldi mäekindlustuse, siis täpsustage üle, kui kõrgel see kehtib. Näiteks kui teed kindlustuse 5000m peale aga jääd haigeks 5200m peal, siis on allatulek 5000m peale oma kulu ja kirjadega. Keskmine jootraha 4 mehele, kes sind vankriga alla transpordivad on ca 300 USD.

• Jootrahad – kui te plaanite oma matka mäele, siis te ei pruugi isegi aduda, kui suur on tiim, kes teiega ülesse tuleb. Näiteks meie 7-liikmelise grupi puhul oli 19 meeskonna liiget. 5. päevase matka lõpuks peate olema valmis jätma jootraha 250 USD inimese kohta kogu meeskonnale. Isegi kui lähete mäkke ainult 2kesi on teie meeskond vähemalt 7 liikmeline (giid, abigiid, kokk, 3-4porterit).

• Giid – kui teil on võimalik uurida ja küsida, siis kindlasti uurige giidi tausta. Teie edu ning tervis sõltub väga palju giidist. Mina võin väita, et meie giid oli tõesti hea. Ohutus oli tema jaoks number üks ning iga kell saime temaga kontrolliga oma hapniku sisaldust jne. Ta ise on Kilimanjaro tippu jõudnud üle 160. korra. Kui keegi teist tahab Kilimanjarole ronida, siis ma lahkelt sealse giidi kontakte jagan.

•  Hooaeg ja millisesse punkti minna? –üldine trend on, et parim aeg on minna jaanuar või juuli-august. Viimaste aastate kliimamuutus annab kinnitust, et tõenäosus parema ning selgema ilma püüdmiseks on just suvekuud juuli-august. Kui te olete Kibo Huti jõudnud, siis saate oma jõuvarusid hinnata. Kilimanjarol on ka teine punkt, mis annab teile sertifikaadi. See on Gilman´s Point. Gilman´s on 200m madalamal kui Uhuru ning ajaliselt säästate nii ca 3h Gilman´s Pointist Uhuru Peaki ja tagasi Gilman´s Pointi. Kui jõuate Gilman´s Pointist Uhuru Peaki, siis saate vaid Uhuru sertifikaadi. Ilma sertifikaadita on veel Stella Point ja William´s Point, mis tähistab 5000 m.

Tavaliselt teevad ka meeskond teile “võidutantsu” kas Horombo Hutis või all Marangu Gate´s või mis iganes kohas, kius te oma matka alustasite. Meie küll tippu ei jõudnud, kuid “võidutantsu” meelitasin meile välja. Olime me ju kõik ennast selle matkaga ületanud 🙂

Loodan, et antud nõuannetest on mõnelegi kasu. Uhuru Peak ei jää alistamata 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s