Tansaniit

Mis asi on tansaniit? Miks ma sellest alati oma ekskursioonidel söögi alla ja söögi peale räägin? Tansaniit on tsoisiidi violetne või safiirsinine erim, mida kasutatakse peamiselt vääriskivina.

Tansaniit avastati 1967. aastal Tansaania kirdeosas riigi kõrguselt teise mäe Meru jalamil oleva Arusha linna lähedal.

Esialgu nimetati seda siniseks tsoisiidiks. Ettevõte Tiffany & Co. laskis selle ümber nimetada, et rõhutada kivi haruldust, sest seda leidub peaaegu ainult Tansaanias, samuti selleks, et vältida nime valestihääldamist “sinise suitsiidina”, mis mõjuks läbimüügile halvasti.

Tansaniit on märkimisväärselt tugeva trikroismiga. Kivile langev valguskiir jaguneb kolme ossa, millest igaühe lainepikkus on erinev, aga jääb nähtava valguse vahemikku. Need värvid on safiirsinine, lilla ja purpurpunane. Värvus oleneb kristallide orientatsioonist.

Äsja kuumtöödeldud tansaniit on kahevärviline, sinipunane. Lihvimine toob esile ka sinise ja punase vahelised värvitoonid. Kuumtöötlemine toimub temperatuuril 550–700 °C. Tansaniidi kuumtöötlemine on nii üldiselt levinud, et kuumtöötlemata tansaniite peaaegu ei müüdagi, seetõttu ei ole ka mõtet rääkida sellest, kuidas see hinda mõjutab.

Kuumtöödelda ei saa defektidega ehk silmaga nähtavate pragude ja mullidega kive, sest kuumtöötlemise käigus arvatavasti selline kivi kas puruneb või vähemalt need defektid suurenevad veelgi. Kuid see pole kuigi sagedane olukord, Üldjuhul tansaniit silmaga nähtavaid defekte ei sisalda. Defektseid tansaniite, nii kuumtöödelduid kui kuumtöötlemata, müüakse suure allahindlusega.

Siinkohal tuleb ära märkida, et kuna tansaniiti kaevandatakse ainult Tansaanias, siis spekulatsioonide kohaselt lõppeb tansaniit meie maapõues ca 20. aastaga. Samuti on Tansaania valitsus sulgenud mitmed kaevandused, et tekitada maailmaturul tansaniidi defitšiit. Tänu sellele on tänasel päeval tansaniit haruldasem kui teemant. Tansaniidi väärtus tõuseb aastaga 150-200%.

Muidugi peate tansaniiti ostes arvestama ka selle kvaliteeti. Mida sinisem on kivi, seda väärtuslikum. Mida heledamaks sinine varjund läheb ja mida lillakamaks, seda madalama kvaliteediga on tansaniit. Üldjuhul saate kvaliteedist aru, mis metalli on ta ehtena pandud. Madalama kvaliteediga tansaniiti saate osta ka hõbeehetes. Sellest hoolimata võib isegi hõbe ehtes olev tansaniidi väärtus tõusta aastatega kahekordseks.

Kuigi tansaniiti kaevandatakse Tansaanias, siis suurim valik ehteid leiate te ikkagi Dubaist. Mina ostsin endale tansaniidi ainult mälestusena, kuna külastasin äsja tansaniidi sünnimaad. Jäädes rääkima pikalt ühe kullapoe müüjaga, siis fakt on see, et enamus Tansaania kullaärimehi käivad oma ehteid kokku ostmas Dubais. Miks? Tänasel päeval liigub 30% kogu maailma kullast läbi Dubai. Seal on soodsamad hinnad just hulgi kokkuostjatele ning samuti on valik kõige suurem. Kui 30% kogu kullast liigub läbi ühe linna, siis on mille vahelt valida ja tingida hinda.

Peale selle, et tansaniit on väga väärtuslik kivim, mida paljud naised ihaldavad, usuvad esoteerikud, et tansaniit on parim viis leidmaks selgeltnägemise võimet 🙂 Esoteerik ma ei ole, kuid vaatame kuidas tansaniit mu sakrad avab 🙂

add-new

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s