Eesti liiklusseadus :(

Eelmine nädal olin ametis Eesti seadustes tuhnimisega. Kas tuleb millalgi õnnis hetk, kus ma ei kuluta oma närve seaduseid tundma õppides ja oma õigusi/kohustusi selgeks tehes????

Nimelt minu Eesti juhiload kaotavad kehtivuse veebruaris ning ilmselgelt ma selleks ajaks ei saa Eestisse tuldud, et lube vahetada. Oleks see vaid nii lihtne, et tuled vahetad load ümber ja elu on ilus. Eesti liiklusseaduses seisab punkt, mis lubab juhilubade vahetust ainult alaliselt Eestis elaval isikul. Kui isik elab välismaal olenemata kas ta on EV kodanik või mitte, siis meiesugused juhilubade vahetust teha ei saa.

Kui ma naasen Eestisse, siis saan liiklusseaduse paragrahv 99 alusel juhiload ilma eksamite vahetada. Pean tõendama, et elan alaliselt Eestis ning pean ARKi loovutama oma välisriigi juhiloa.

Muidugi saan ma ka riiki petta ja puhkusele tulles load ära vahetada, sest rahvastikuregistri andmetel olen ma siiani keskerakonna võimu all vaevlev tallinlane, kuid hetkel on mul siin põhimõttelised küsimused:

1. Ma olen EV kodanik, kes on taotlenud ja läbinud eksamid Eestis. Miks ma ei või juhilube vahetada ning jätkuvalt omada sõiduõigust Eestis Eesti juhiloa alusel?

2. Kui ma tulen aasta paari pärast Eestisse tagasi ning seaduse järgi on mul 1 aasta aega oma Emiraatide juhiload vahetada Eesti juhilubade vastu. See on kõik ok. Usun, et asjaajamine on kiire ning korralik. Küsimus tekib mul selles, et miks ma pean oma kehtivad emiraatide juhiload loovutama ARKi? Juhiluba, mis kehtib mul siin riigis kuni 2023. aastani!

Kui ma plaanin peale paari aastat Eestis olles uuesti siia naasta ning ma olen oma juhiload ARKile loovutanud, siis ma eeldan, et hakkan ka siin uuesti lube vahetama ja muust bürokraatiast jälle labi närima. Samas, kui ma taotlesin siin juhilube, siis mitte keegi ei omistanud minu Eesti juhiluba.

Mõte, millelt ma end ikka ja jälle avastan on, kuidas ma teile Eestisse külla tulen. Sõidan koju kuuks ajaks puhkusele, võtan emme-issi aiast mind ootava Citroeni, istun rooli kui mees muiste, hakkan vurama ning äkki politsei peab mind kinni. Palun Teie juhiluba? Mina võtan rahakoti vahelt halli värvi plastikkaardi, mille peal pilt kui “siilike udus” ning rahvuse real seisab “istwanian”. Hakkan seletama, et tegu on täiesti legaalse dokumendiga ning kui te muidu ei usu, siis EESTI on araabiakeeles täiesti õigesti kirjutatud. Ah jah…muide….see muu kirbusitt on ka tegelikult araabia keel. Teie hr. Politseinik seda ei mõista ning kui seadused oleksid natuke teised, siis suudaksin teile isegi tõestada, et juhtimisõigus on mul omandatud Eestis Euroopa standardite järgi. Kahjuks peate ootama kuni Eestisse alaliselt tagasi tulen ja oma “Istwanian” juhiloa maanteemuuseumisse annetan :).

Ohh jah, kindlasti olen ma blondiin ning mõnigi loeb ja mõtleb, et on vast loll 🙂

4 Comments Add yours

 1. Mariana ütles:

  Liina, aga tegelikult vehin mina oma Eesti juhiloaga täpselt samamoodi välismaal nagu sina enda AÜE omaga Eestis. Ameerikas on endal läbi elatud situatsioon, kus jalgratast rentides andsin tagatiseks oma juhiload ja pärast teenindaja küsis mu käest, et kus see riik “Juhiluba” asub. Ikka juhtub 😀
  Oled sa kindel, et Eestis AÜE lubasid Eesti omade vastu vahetades võetakse sinult kehtivad teise riigi load ära? Mis seaduse alusel? Sa oled nende eest ju raha välja käinud…

  1. liinap ütles:

   Eesti liiklusseadus näeb ette, et Eesti juhiluba saab omada ainult alaliselt Eestis elav isik ning siit ka vastus maanteeametist:

   1. Kui Te omate Araabia Ühendemiraatides saadud juhiluba, siis saate Te seda vahetada Eesti juhiloa vastu eksamiteta, kuna Araabia Ühendemiraadid on ühinenud Viini teeliikluse konventsiooniga. Eesti juhiloa saamiseks peate Te alaliselt elama Eestis (vähemalt 185 päeva aastas) ning ühtlasi juhiloa vahetamiseks on vajalik ka kehtiva perearsti poolt väljastatud mootorsõidukijuhi tervisetõendi olemasolu.

   2. Minu küsimus vastusele: Tänan kiire tagasiside eest. Kas ma saan õigesti aru, et kui vahetan oma AÜE juhiload Eesti juhilubade vastu, siis jääb ka minu hetke juhiluba kehtima? Vähemalt siin jäid mul ka Eesti omad paralleelselt kehtima.

   3. AÜE juhiloa vahetamisel Eesti juhiloa vastu ei saa kahjuks AÜE juhiluba säilitada, kuna liiklusseadusest tulenevalt võib isikul olla ainult üks kehtiv juhiluba. Vahetatav juhiluba loovutatakse Maanteeametile.

   Vot nii. Kui ma oleks jõudnud Eestis ära käia kuni luba kehtis, siis oleks saanud vaikselt ümber vahetada, sest ametlikult olen ma Tallinnasse sisse kirjutatud ning oma siinseid juhilube poleks üldse maininud. Kuna ma seda ei teinud, siis on võimalus kas loobuda oma siinsetest lubadest või tulla Eestisse silmad maas ning sooritada uuesti eksamid ning nii jätta ka siinsed load alles 🙂

   Liina

 2. Aare ütles:

  Eestist kui “õigusriigist”
  Teema läks tuliseks paar aastat tagasi kui mingi maanteeameti tsinovnikulontrus imes pastakast välja seaduse et alaliselt välismaal elavad EV kodanikud ei saa Eesti ARK -s lube vahetada.Punkt.
  Vv.Minu elukoht ei määra minu kodakondsust,Punkt.Eesti Vabariigil ei ole mingit alust avalik ühuskondlike teenuste osutamisest keeldumiseks (või siis , kas ma pean ka passivahetust taotlema Soomes.) Ma olin olen ja jään Eesti kodanikuks sõltumata postiaadressist.Just sellest seigast lähtudes tuleks riigitdśinovnike vähendada veel poole võrra.
  Nonii.Teemaga edasi.Saan selle juhiloa ka siin probleemideta vahetatud.OK.
  EV-l-jääb teenustasu saamata-ka väike mure.
  SUUR MURE on see,et EV annab neg signaali oma kodanikele.
  Absurdne on samal ajal promoda mingeid programme – a-la Eesti välistöölised tagasi koju jne.blää-blää.S–s. on vastus.

 3. Aare ütles:

  Nonsenss,et EV keeldub kodanikele lubadevahetuse teenusest mis rikub elementaarseid kodanikuõigusi aga see selleks elagu oma märjas unenäos edasi.Mõttetu on seejuures valada krokodillipisaraid,et ca 50 000 Eestlast maksavad tulumaksu teisre riikide eelarvetesse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s