India ja veelkord India

Suhtlesin paar paeva tagasi Reiliga ning avastasime, et meie m6tted liiguvad samas suunas. Yhes6naga oleme sygisese plaani teinud Indiasse. Eks ma hakkan nyyd aegajalt ka India kohta infot jagama ning siis on ka naha, kes meiega veel liitub.

Kylastavatest kohtades saate ylevaate siit: https://liinap.wordpress.com/india/. Pyyan seda taiendada vastavalt uuemale infole ning kui kaugele oleme oma reisiplaanidega siin j6udnud.

Ytlen koha ara, et kasutan ka teiste tarkade inimeste kirjutisi jne, et anda v6imalikult hea ylevaade reisist. India on maa, mille kohta v6ib kirjutada sadu raamatuid ning Indias endas on sadu rahvaid ja keeli oma kultuuri ja tavadega.

Selleks, et m6ista seda maad peame m6istma eelk6ige sealseid inimesi. Lihtsalt ning meeldivalt on kirjutanud, mida usub hindu?, Ylo Suursaar 1997. aasta Horisondis:

Mida usub hindu?

Hinduism on koos kristluse, muhameedluse ja budismiga üks niinimetatud neljast suurest maailmareligioonist, mida praktiseerib peamiselt Indias, Nepaalis ja Indoneesias kokku ligi 800 miljonit inimest. Põhinedes 3000 aasta vanustel tekstidel, veedadel, on see ühtlasi ka maailma vanimaid ususüsteeme. Hinduismi omapära on selles, et ta on märksa intuitiivsem, stiihilisem ja laialivalguvam religioon kui kristlus, islam või budism. Ei ole olemas ühte ja ühtset “hindu kirikut”, on kirev kogum erinevate jumalate kummardamist, paljude spirituaalsete liidrite (gurude) õpetustest, suure hulga pühapaikade, tekstide ja loodusobjektide kultusest. Samas on see hämmastavalt elujõuline religioon. Suurem osa India elanikkonnast ei ole mitte ainult lihtsalt usklikud, vaid usk juhib kogu nende igapäevaelu ning ka mõttemaailma. Elujõuliseks on osutunud ka hinduismist tulenev ja ilmselgelt ajale jalgujääv kastikord, seda isegi vaatamata Gandhi ja teiste populaarsete riigipeade selgitustööle.

Olulisel kohal hindu elus on palveränd. See on tähtis vagaduse-akt, mille põhieesmärk on saada spirituaalset energiat mõnelt pühapaigalt või gurult ning puhastada oma hing ja ihu halvast karmast, selle ja eelmiste elude jooksul sooritatud halbade tegude järelmõjust.

Puhastav toime on eelkõige pühadel jõgedel. On leitud, et Gangese vesi sisaldab tõepoolest mägedest kantud desinfitseerivaid keemilisi ühendeid, kuid tugevasti saastatud alamjooksul vaevalt see vesi kuigi tervislik enam on. Palverändudel külastataksegi eelkõige oma “lemmikjumalale” püstitatud templeid ja altareid ning muidugi ka üld-tähtsamaid pühamuid. Pikk ja enamasti vintsutusterohke retk on omamoodi askees. Enne templi pea-altarini, “üsani” jõudmist, on usklik jalatsid väravate taha jätnud, läbi teinud rituaalse pesemise ning ohverdanud vähemtähtsatel altaritel. Lõpuks, saanud kontakti üleloomuliku spirituaalse energiaallikaga, saavutanud ta erilise hingeseisundi, mida hiljem kodupaika naastes teistegagi jagada võib.

Hinduism on ratsionaal-loogiliselt mõtlevatele eurooplastele raskesti mõistetav eelkõige oma intuitivismi ning tohutult suure ja keeruliselt suhestatud jumaluste panteoni tõttu. Tegelikult tuleks neid arvukaid jumalusi võtta kui ühe kõikjalviibiva jumala erinevaid avaldumisvorme ja funktsioone. Jumaluste püramiid tipneb Braahma-Vishnu-Siva kolmikjumalaga, kes omakorda ilmuvad erinevate nägudena: inkarnatsioonide, manifestatsioonide ja aspektidena. Algselt oli tähtsaim Braahma, kui kõige loodu allikas. Kummalisel kombel India miljonite templite hulgas peaaegu ei leia Braahmale pühendatut. Isegi tema kaaslanna, haridusejumalanna Sarasvati on populaarsem. Vinu, säilitaja, ilmub kümne erineva inkarnatsioonina, kellest tähtsaimad on Rama (nr.7) ja Krishna (nr.8). Vishnu “sõiduk” on lind-inimene Garudaning kaaslanna (Shakti) on jõukusejumalanna Lakshmi. Sival, loojal ja hävitajal, ei ole inkarnatsioone, vaid palju vorme ehk aspekte. Tema kaaslanna võib ilmuda kas ilusa ja dünaamilise Parvatina või hirmsa ja verejanulise Kali või kogunisti Durgana. iva ja Parvati üks lastest on heasüdamlik elevandipeaga Ganesh. Oli nimelt säärane kole-naljakas lugu, et kodunt kaua eemal viibinud iva, nähes naastes abikaasa juures meeldivat noormeest, lõi sellel pikemalt mõtlemata pea maha. Ohver oli aga nende endi vahepeal suureks kasvanud poeg. Poeg võideti küll elule, kuid peaks pidi saama esimese ettejuhtuva olendi – juhtus nii, et elevandi – oma. iva templite juures on alati näha palju temaga kaasnevat sümboolikat: iva sõiduki pull Nandi kujud, kolmikhark (trisuli) ja fallistiline sümbolitepaar yoni-lingam. Need kõik on ühtlasi ka erilised kultuseobjektid, alatasa lillevanikute, söögi-, värvi- ja lõhnaohvritega üle puistatud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s