Eid Al Adha ehk 3 päeva lebo

Jõudis kätte minu kaua oodatud 3 päevane puhkus. Mis see puhkus siis endast kujutas? Ärkasin hommikul kell 8 nagu alati J. Otsustasin kõndima minna Sharjah Corniche äärde. Püüan olla innovatiivne ning laadisin alla aplikatsiooni eldomondo, et saada ülevaade läbitud rajast ning selle kiirusest. Minu teekond osutus 9km pikkuseks 38 kraadi araabia päikese all.

Ma olin igati korralikult ette valmistunud. Sportlikud riided, vee pudel, all laetud app ning kuhjaga motivatsiooni. Poole tee peal sai mul juba vesi otsa ning iga järgnev kilomeeter osutus järjest raskemaks. Kui ma arvasin, et Egiptuse taksojuhid on omaette liik, siis siinsed pakistanist pärit taksojuhid on ka klass omaette. Kui mul on seljas spordiriided ja käes joogipudel ja mu tempo on sipa kiirem kui tavakäijal, kas ma võiksin siis soovida taksoga sõita? Nende arvates kindlasti. Mööda minnes tuleb ikka üks törts ära panna, et äkki ma ikka lõpetan enese piinamise ja otsustan suurt sporti teha taksoga sõites. Igaljuhul ma jõudsin totaalses vedelikupuuduses koju ning olin endaga ülirahul.

Korraga helises telefon ning Ajmani Naveed helistas, et Ahmedil on jõusaalis mingi eripakkumine ja lähme ning kaeme selle koha üle. Muidugi. Milles probleem. Olimegi juba teel jõusaali. Fitness360 on suhteliselt uus ja tehnikaga jõusaal. Seal on eraldi ka naiste osakond (kusjuures Sharjahs ning enamus Ajmanis ei ole lubatud naistel meestega koos trenni teha. Sellistele kahtlastele isenditele nagu NAISED on loodud oma jõusaalid). Mina läksin alguses naiste poolele, kuna see tundus tühi ja sain rahulikult end sealse atribuutikaga kurssi viia. Mingil hetkel hakkas mul seal igav ning kui ma nägin üht araabia neidu iga trenašööri peal harjutusi tegemas 1-2 min ja siis suundus ta peegli ette vaatama, kas kann on ikka korralikult trimmis, siis ma otsustasin. EI. Ma lähen meeste poolele. Naised ei ole ikka minu jaoks.

Meeste poolel oli mu sõber korralikult tühjaks pigistatud. Nimelt Ahmed on tegelenud aktiivselt jõusaali treeningutega ca 10 aastat ning Naveed ei ole spordiklubi pikka aega näinud. Mul oli temast isegi natuke kahju. Kui Ahmed nägi, et ta sõber on hing paelaga kaelas, siis võttis ta minu käsile J. Peale jõusaali läksime piljardit mängima ning see mäng ei ole minu jaoks. Õhtu jooksul tegin küll teatavaid edusamme, kuid mitte hüppelist arengut teisi ohustamaks võitmisel J.

Enne kui ma jõusaali läksin avastasin koduaknast välja vaadates, et üks lehm on nööriga tänavavalgusti külge kinni seotud. Ta oli siia toodud eilseks ohvripühaks, et ta siis siin majade ja autode vahel ära nülgida. Minus tekkis selline viha. Kus kurat on inimlikkus ja võimalikult valutu looma tapmine, kui ta hoitakse terve päeva linnamüra keskel oma keskkonnast väljas?! Mul oli kindel plaan, see nöör sealt vabaks lasta, kuid Ahmed tegi selgeks, et kui ta ei tapeta ära seal majade vahel, siis ta saab kuskil autolt löögi. Igaljuhul hommikul silmi avades nägin, kuidas trobikond mehi kõik oma osa kallal olid seal. Väikesed lapsed mängisid ümber korjuse nagu see oleks nende lemmik mäng üldse. Natuke uurimist ja sain teada, et emiraatides linnades selline majade vahel tapmine on rangelt keelatud. Kui ma oleksin kutsunud politsei, siis oleks nendel tegelastel paksu pahandust tulnud. Järgmine kord, kui midagi sellist näen, siis kindlasti kutsun politsei. Ma ei leia, et looma piinamine sellisel moel on õigustatud. Eriti kui arvestame islami usust tulenevat kohustust loom võimalikult hummaanselt vagaseks teha.

Hommikul oli mul ka plaan juuksurisse minna. See jäigi ainult plaaniks. Nimelt kõik meestesalongid olid usinasti tööl ja kõik naiste ilusalongid olid suletud. Nii ma siis mõtisklesin, et kelle õigusi siis kuritarvitatakse? Kas minu kui naise õigust saada ka ilusalongi teenust või meeste õigusi, kes peavad pühade ajal tööd tegema. See sai ka õhtuks mulle selgeks. Nimelt ohvripühade ajal ei tohi mehed juukseid lõigata nädal enne pidustusi ning siis alles peale looma ohverdust. Seega mehed, kes olid hommikul lamba või veise maha löönud, jooksid tormi, et end ilusaks sättida. Naistel selliseid piiranguid ohvripühade ajal ei ole ning nendel oli võimalus end ilusaks teha kõik eelnevad päevad.

Eid Al Adha on siis kokkuvõttes ohvripühad, kus moslemid ohverdavad üldjuhul lamba või veise. See tuleneb kaugest ajaloost, kus Ibrahim (meie Aabraham) ohverdas jumalale esmasündinud poja Iismaeli. Ohvripühad on ka seotud Hajj´ga ehk peale neid pidustusi ei tohi moslem enam palverännule Mekkasse minna. Ohvriloom jagatakse kolmeks osaks. 1/3 jääb su enda perele, teine 1/3 jagatakse sugulastele ja/või vanematele ning 1/3 on mõeldud vaestele ja abivajatele. Ametlikult lõppes Eid 16.10 ning siis gjätkub elu tavarütmis. Nende pühade ajal on kombeks, et kõik ostavad endale uued riided, peavad end hästi üleval, teevad teineteisele kingitusi ja söögi alla ja söögi peale saab kuulda EID MUBARAK.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s