Petlemma pasavasikas :)

Reisides Iisraelis on mõnikord väga raske aru saada, mis territooriumil sa parasjagu oled. Jah, palestiinlaste jaoks on see kõik üks suur okupeeritud Palestiina, millega juudid ei nõustu. Samas kui vaatame piire, mille ÜRO määras, siis ilmselgelt on juutidel süües isu kasvanud 🙂 Ma ei jää sellele lõputule ja lahendamatule probleemile peatuma.

Viimane rahuläbirääkimine määratles alad tsoonideks, mis etappide järgi oleks pidanud minema palestiinlaste. Need tsoonid A,B ja C on tänaseni kehtivad ning näiteks see sama Kalia rand on teoreetiliselt Palestiina territooriumi C tsoon ja Jeeriko ning Petlemm A tsoon.

Enne kui räägin Petlemmast, soovin lühidalt peatuda Jeerikol. Jeeriko on Palestiina linn läänekaldal, mille tulevik on suhteliselt tume. Jeerikol on võimas ajalugu. Tegemist on ühe maailma vanima linnamüüriga linnaga, mille ajalugu ulatub 10 000 aasta taha. Jeerikost tuleb mõiste “jeeriko pasunad” ning samas on Jeeriko oluline ka piibli traditsioonis. Jeerikos asub kiusatuste mägi ning seal toimub ka jeesuse ja maksukoguja Zakkeuse kohtumine.

Täna on Jeeriko vaene linn. Turism on välja surnud, juutidel on keelatud linna siseneda. Veel 10 aastat tagasi tegutses Jeerikos kasiino, mis meelitas rikkaid juute. See sissetulek on ka nüüd ära nullitud. Nüüd viiakse turiste bussidega sinna datleid ja puuvilju ostma. Datlid on seal tõesti head.

Tunni sõidu kaugusel on Petlemm. Kõige turistirohkem Palestiina linn Palestiina läänekaldal. Kuigi linn kuulub palestiinastele ning araablaste osakaal kasvab iga aastaga, on Petlemm olnud alati kristlaste linn. Kuigi palestiinlased süüdistavad, et juudid kiusavad araablasi taga, siis sama võib öelda kristlaste kohta. Palestiina araablased on teinud kristlaste elu Petlemmas keeruliseks ning iga aastaga jääb kristlasi Petlemmas vähemaks.

Petlemmal on oma võlu. Seal on tore liikuda mööda vanalinna tänavaid ning külastada suveniiripoode. 95% poodidest on seotud vähemal või suuremal määral kristlusega. Petlemma peaväljak ning Jeesuse sünnikirik on muidugi linna peamine vaatamisväärsus.

Jeesuse sünnikirik on ilus ja huvitav, aga kui satud sinna tipptunni ajal, siis usulahja inimesena ei vääri küünlaid, et seal 1-3h järjekorras seista. Pikk järjekord viib alla väikesesse tahmase laega koopasse, kus on maas Petlemma täht. See olevat olnud koht, kus Jeesus sündis. Kirikus on mitmeid bütsantsiaegseid mosaiike ning kõrval kirikus on veel üks koobas. Sealt olevat tulnud esimene Piibli tõlge.

Hotelle on Petlemmas mitmeid. Mitte ükski neist ei ole mingi popp ja vinge 5* hotell. Mina olen tavaliselt ööbinud erinevates 3* hotellides. Üks vene õigeusklikke hotell on super. Hotell tagasihoidlik, kuid teenindus hea ning jalutuskäigu kaugusel sünnikirikust. Hotelli lähedal on ka piima grotto.

Piima grotto kõrval on üks suveniiripood. Mulle meeldib selle omanik. Ta on nii lahke ning mõnikord on tunne, et sellise lahkusega ta just väga hästi ei teeni 🙂 Tal on endal ka väike töökoda, kus ta treib oliivipuust kujukesi. Kui ma olen Petlemmas, siis proovin alati midagi tema poest osta.

Ühes grupis oli mul mees, kes küsis minu käest, mis tähendab väljend Petlemma pasavasikas ja ma ei tea. Sellest ajast saati see kummitab mind ning teatud aja tagant üritan leida vastust sellele põletavale küsimusele 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s