Muutused Lähis – Idas

on

Olen juba pikemat aega plaaninud kirjutada natuke Saudi Araabiast. Kindlasti on Eesti meediasse jõudnud info, et saudid lubavad alates suvest ka naistel autot juhtida. See on suur samm Saudi Araabias, kuid mitte ainuke.

Mõned nädalad tagasi tuli Saudi kroonprints välja avaldusega, et naistel ei ole kohustuslik katta nägu ega ka kanda abayad. Samuti on tööturg naistele rohkem avatud. Nii peavad naistele mõeldud poodides olema tööl naised ning iga firma, ka välisfirma, kes oma uksed Saudi Araabias avab, peab tööle võtma kodaniku.

Selline muudatus teeb pahameelt paljudes välismaal tulnud töötajates ning firmaomanikes. Ilmselgelt ei tule kohalik tegema sama tööd sama raha eest, mida tegi enne vaene India või Bangladeshi vennike. Sellega lasub suur koormus firmadel, kes peavad nüüd sama töö eest maksma kohalikule rohkem. Samas kohaliku kaasamine ei tähenda veel, et ta oleks parem või isegi samaväärne kui see õnnetu asiaat.

Teine probleem seisneb ka selles, et kohalikud saudid ei pruugi kõike ametikohti endale sobilikuks pidada. Pane nüüd üks nina püsti kohalik taksot sõitma või kodudesse toitu laiali vedama. Sinna maani peavad kohalikud ikka pikka aega tühja kõhtu kannatama, et sellisele “alandusele” vastu astuda 🙂

Saudid on veelgi oma inimesed avatud maailma lasknud. Saudi Araabias avati ka esimene kino. Esimeseks filmiks, mida saudid oma enda kodumaal kinos näha said, oli Must Panter. Kinopiletid olid välja müüdud 15 minutiga.

Nende muudatuste keskel ei tohi unustada, mille ja kelle jaoks seda tehakse? Esimene põhjus on kindlasti noore kroonprintsi soov võita oma rahva usaldus. Kuna Saudi Araabias on populatsioon noor ning alla 35 aastaseid elanikke on protsentuaalselt rohkem kui vanemaid, siis riigil tuleb käia kaasa ajamuudatustega.

Teine ja mitte sugugi vähem tähtsam põhjus on raha. Raha eeskätt turismi näol. Juba aastaid käivad läbirääkimised, kuidas avada Saudi Araabia suurele turismitööstusele. Varsti varsti saavad ka eesti turistid minna Saudi Araabiat avastama. Juba on välja töödatud plaanid ja projektid, et ehitada Punase mere rannikule suured ja uhked Resordid ning lausa omaette linnad, kus kehtivad hoopis teised seadused kui Saudi Araabias endas. Nii on seal lubatud poolpaljalt päevitamine, alkohol, meelelahutus jne.

Juba praegu on loodud Jeddahs kaubanduskeskuseid, kus suure ärikeskuse seinte vahel kehtib teine seadus kui väljaspool. Seal võivad ka nüüd naised oma abayad nagisse panna ning liikuda ringi väga vabameelselt ning provotseerivalt. kaubanduskeskusest väljudes peavad nad aga end kombekohaselt katma nagu riigi seadus seda ette näeb.

Kas selline tegutsemine on kahepalgeline? Võimalik. Tegelikult ei ole ju vahet, kas nad on kahepalgelised või mitte. Kokkuvõttes on see nende riik ja nende seadused. Oma kodus tehku, mis tahavad. Samas ei pruugi see idee isegi olla vale. Kes tahab end tunda hästi ning seksikalt, siis las läheb antud aladesse, kus see on lubatud. Ma ei leia, et kõikidel peaks olema vabadus poolpaljalt mööda linnatänavaid ringi lipata, nii nagu seda tihti Dubais on näha 🙂

Igaljuhul, kõik, mis Saudi Araabias ette võetakse, mõjutab kindlasti ka teisi Lähis-Ida riike. Kas teised lähevad nüüd Saudi Araabia avatusega kaasa või toimub vastureaktsioon ning minnakse tagasi oma islami juurte juurde? Seda näitab aeg.

Enne seda peame vaatama, mida Trump Ameerikas Iraaniga teeb ning ega nende vahel enne sõda ei puhke, kui saudi naised saavad oma abayad nagisse jätta 🙂

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s